Izaberite stranicu
5. јул 2023.
МААЕ потврђује да су планови Јапана за испуштање пречишћене отпадне воде у Фукушими у море, у складу са Међународним сигурносним стандардима

Поводом вести које је Међународна агенција за атомску енергију (МААЕ) објавила на свом сајту, Директорат за радијациону и нуклеарну сигурност и безбездност Србије, обавештава јавност да је МААЕ  спровела сигурносни надзор, којим је утврђено да су планови Јапана да се пречишћена отпадна вода ускладиштена у нуклеарној електрани Фукушима Даичи испусти у море, у складу са сигурносним стандардима МААЕ.

У извештају МААЕ, који је генерални директор Рафаел Маријано Гроси званично уручио јапанском премијеру Фумиу Кишиди, се између осталог наводи и да би испуштање пречишћене воде имало занемарљиво мали утицај на људе и животну средину.

Овај извештај је резултат готово двогодишњег рада радне групе МААЕ састављене од стручњака највишег ранга и потпомогнуте међународно признатим стручњацима из области нуклеарне сигурности из 11 земаља. Они су током две године вршили детаљну анализу планова Јапана, руководећи се сигурносним стандардима МААЕ, који иначе представљају општу референцу за заштиту људи и животне средине широм света.

По речима Гросија, на основу детаљне анализе је закључено је да би контролисано, постепено испуштање пречишћене отпадне воде у море имало занемарљиво мали радиолошки утицај на људе и животну средину.

Након доношења ове одлуке у априлу 2021. године, Јапан је захтевао од МААЕ да спроведе детаљну проверу оних делова плана који се односе на област сигурности, што је генерални директор Гроси прихватио и тиме се обавезао се на укљученост МААЕ пре, током и после испуштања воде.

Вода која се налази у нуклеарној електрани Фукушима Даичи је третирана како би се уклонили готово сви радиоактивни елементи из ње, сем трицијума, што значи да ће пре самог испуштања воде она додатно да се разблажи како би се концентрација трицијума спустила испод критеријума за испуштање.

Као што је иначе пракса широм света, све одлуке које су у вези са нуклеарном сигурношћу су у надлежности јапанског регулаторног тела које је ово испуштање и одобрило у мају ове године.

Надзор који је спровела МААЕ је узео у обзир све кључне сигурносне аспекте плана за испуштање воде, и то: процену заштите и сигурности, регулаторне актвности и процедуре, независно узорковање, достављање информација и анализу.

Током претходне две године, ова радна група МААЕ је спровела пет посматрачких мисија у Јапану, објавила шест техничких извештаја и одржала велики број састанака са владом Јапана и оператором нуклеарне електране Фукушима Даичи, компанијом TEPCO.  Том приликом анализирала је на стотине страна техничке и регулаторне документације, али су у неколико наврата и посетили саму локацију у источном делу Јапана, како би спровели надзор самих припрема за испуштање.

Генерални директор Гроси је навео и да ће МААЕ наставити транспарентно да обавештава међународну јавност и тако свим заинтересованим странама доставља проверене информације и научне чињенице током целокупног процеса.

МААЕ ће да настави да спроводи надзор и током трајања самог испуштања, тако што ће њени представници бити присутни на самој локацији чиме ће потврдити да се међунраодни сигурносни стандарди поштују и примењују и у пракси током вишедеценијског процеса који ће спроводити влада Јапана и TEPCO.