Izaberite stranicu
16. јун 2023.
ЕУ изабрала JRODOS за водећи систем подршке у доношењу одлука у случају радиолошких ванредних ситуација

Безбедна примена нуклеарних и радиолошких технологија и свођење њиховог утицаја на људе и животну средину на минимум је један од приоритета у сарадњи између Европске уније и партнерских земаља. У циљу пружања подршке унапређењу нуклеарне сигурности широм света, Европска унија је успоставила посебан програм под називом „Инструмент за сарадњу у области нуклеарне сигурности“  (Instrument for Nuclear Safety CooperationINSC) којим управља Генерални директорат за међународна партнерства при Европској комисији. Једна од важних области за све партнерске земље, без обзира на то да ли поседују нуклеарна постројења или не, је припремљеност и одговор на нуклеарну и радиолошку ванредну ситуацију.

Пројекат „Припремљеност и одговор на ванредне ситуације у региону Западног Балкана“ који је имплементиран у оквиру Инструмента за сарадњу у области нуклеарне сигурности је од изузетног значаја за цео регион Западног Балкана, јер се тиме унапређују њихови оквири за припремљеност и одговор на нуклеарну и радиолошку ванредну ситуацију.

Циљ пројекта је да се обезбеди подршка овим земљама, како би повећале квалитет и постигле бољу кохерентност својих система за доношење одлука у припреми одговора на нуклеарне или радиолошке ванредне ситуације применом већ потврђеног система подршке у доношењу одлука (Decision Support System DSS), у оквиру сопствених договора за управљање ванредним ситуацијама. Реч је о сложеном софтверу који се ослања на техничке карактеристике радиоактивних испуштања у случају акцидента, у реалним временским условима, на основу којих се предвиђа његов утицај на здравље људи. Учесници у пројекту су изабрали да се у оквиру овог пројекта инсталира JRODOS систем, који су током претходне две деценије заједнички развијале државе-чланице Европске уније и Европска комисија, кроз Оквир Европске комисије за науку и развој. JRODOS је тренутно изабран као систем подршке у доношењу одлука у случају радиолошких ванредних ситуација у бројним државама-чланицама ЕУ, као и другим земљама широм света.

У оквиру пројекта, JRODOS систем подршке је инсталиран у центрима за ванредне ситуације при регулаторним телима у региону Западног Балкана, при чему су главни модули система који се односе на моделирање ланца исхране, атмосферску дисперзију кратког и дугог домета и хидрологију прилагођени конкретним потребама региона. Обезбеђена је свеобухватна обука која је укључивала и краће вежбе, семинаре, као и симулације уживо у којима су учествовале и националне организације које учествују у управљању ванредним ситуацијама, чиме је корисницима омогућено да самостално користе JRODOS систем. Они су током имплементације пројекта, успоставили своје националне капацитете и усвојили оперативне процедуре за употребу система подршке како током фазе планирања, тако и током инцидената и самих ванредних ситуација, чиме се осигурава одрживост резултата пројекта.

Током завршног састанка, сви учесници су потврдили значај оваквог система подршке у региону Западног Балкана. Поред тога, ојачана је и регионална сарадња која доприноси хармонизацији активности одговора у случају ванредне ситуације.

Подсећамо да је, потписивањем Споразума о коришћењу JRODOS система од стране трећих лица са Технолошким институтом из Карлсруеа (КIТ – Karlsruhe Institute of Technology), Директорат за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије, крајем маја месеца ове године и званично постао корисник JRODOS система.

Програм је средином 2021. године, у оквиру пројекта Европске комисије,  инсталиран у Директорату за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије, регулатором телу у области радијационе и нуклеарне сигурности и безбедности.

Почетком фебруара ове године Директорат је спровео  дводневну Националну симулациону вежбу, током које је тестирао употребу JRODOS програма. Поред представника Директората, у вежби су учествовали и представници Министарства унутрашњих послова, Сектора за ванредне ситуације, Министарства одбране, Министарства здравља, Министарства пољопривреде и Министарства заштите животне средине.