16. Juna 2023.
EU izabrala JRODOS za vodeći sistem podrške u donošenju odluka u slučaju radioloških vanrednih situacija

Bezbedna primena nuklearnih i radioloških tehnologija i svođenje njihovog uticaja na ljude i životnu sredinu na minimum je jedan od prioriteta u saradnji između Evropske unije i partnerskih zemalja. U cilju pružanja podrške unapređenju nuklearne sigurnosti širom sveta, Evropska unija je uspostavila poseban program pod nazivom „Instrument za saradnju u oblasti nuklearne sigurnosti“  (Instrument for Nuclear Safety Cooperation – INSC) kojim upravlja Generalni direktorat za međunarodna partnerstva pri Evropskoj komisiji. Jedna od važnih oblasti za sve partnerske zemlje, bez obzira na to da li poseduju nuklearna postrojenja ili ne, je pripremljenost i odgovor na nuklearnu i radiološku vanrednu situaciju.

Projekat „Pripremljenost i odgovor na vanredne situacije u regionu Zapadnog Balkana“ koji je implementiran u okviru Instrumenta za saradnju u oblasti nuklearne sigurnosti je od izuzetnog značaja za ceo region Zapadnog Balkana, jer se time unapređuju njihovi okviri za pripremljenost i odgovor na nuklearnu i radiološku vanrednu situaciju.

Cilj projekta je da se obezbedi podrška ovim zemljama, kako bi povećale kvalitet i postigle bolju koherentnost svojih sistema za donošenje odluka u pripremi odgovora na nuklearne ili radiološke vanredne situacije primenom već potvrđenog sistema podrške u donošenju odluka (Decision Support System – DSS), u okviru sopstvenih dogovora za upravljanje vanrednim situacijama. Reč je o složenom softveru koji se oslanja na tehničke karakteristike radioaktivnih ispuštanja u slučaju akcidenta, u realnim vremenskim uslovima, na osnovu kojih se predviđa njegov uticaj na zdravlje ljudi. Učesnici u projektu su izabrali da se u okviru ovog projekta instalira JRODOS sistem, koji su tokom prethodne dve decenije zajednički razvijale države-članice Evropske unije i Evropska komisija, kroz Okvir Evropske komisije za nauku i razvoj. JRODOS je trenutno izabran kao sistem podrške u donošenju odluka u slučaju radioloških vanrednih situacija u brojnim državama-članicama EU, kao i drugim zemljama širom sveta.

U okviru projekta, JRODOS sistem podrške je instaliran u centrima za vanredne situacije pri regulatornim telima u regionu Zapadnog Balkana, pri čemu su glavni moduli sistema koji se odnose na modeliranje lanca ishrane, atmosfersku disperziju kratkog i dugog dometa i hidrologiju prilagođeni konkretnim potrebama regiona. Obezbeđena je sveobuhvatna obuka koja je uključivala i kraće vežbe, seminare, kao i simulacije uživo u kojima su učestvovale i nacionalne organizacije koje učestvuju u upravljanju vanrednim situacijama, čime je korisnicima omogućeno da samostalno koriste JRODOS sistem. Oni su tokom implementacije projekta, uspostavili svoje nacionalne kapacitete i usvojili operativne procedure za upotrebu sistema podrške kako tokom faze planiranja, tako i tokom incidenata i samih vanrednih situacija, čime se osigurava održivost rezultata projekta.

Tokom završnog sastanka, svi učesnici su potvrdili značaj ovakvog sistema podrške u regionu Zapadnog Balkana. Pored toga, ojačana je i regionalna saradnja koja doprinosi harmonizaciji aktivnosti odgovora u slučaju vanredne situacije.

Podsećamo da je, potpisivanjem Sporazuma o korišćenju JRODOS sistema od strane trećih lica sa Tehnološkim institutom iz Karlsruea (KIT – Karlsruhe Institute of Technology), Direktorat za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije, krajem maja meseca ove godine i zvanično postao korisnik JRODOS sistema.

Program je sredinom 2021. godine, u okviru projekta Evropske komisije,  instaliran u Direktoratu za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije, regulatorom telu u oblasti radijacione i nuklearne sigurnosti i bezbednosti.

Početkom februara ove godine Direktorat je sproveo  dvodnevnu Nacionalnu simulacionu vežbu, tokom koje je testirao upotrebu JRODOS programa. Pored predstavnika Direktorata, u vežbi su učestvovali i predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Sektora za vanredne situacije, Ministarstva odbrane, Ministarstva zdravlja, Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva zaštite životne sredine.