13. Januara 2020.
Tema nedelje: Sledeće nuklearne elektrane biće male, elegantije i sigurnije

Istraživači Državnog univerziteta Oregon u saradnji sa kompanijom Nuskejl (NuScale) konstruisali su prototip nuklearnog minireaktora koji će potencijalno označiti novo poglavlje u proizvodnji struje u nuklearnim elektranama najpre u SAD, a potom i širom sveta.

Pošto su ovi reaktori mnogo manjih dimenzija od dosadašnjih i koriste neuporedivo manje nuklearnog goriva, mogli bi da budu i rešenje problema emisije štetnih gasova u prozvodnji električne energije, a tako i gorućeg pitanja zagađenja koje prouzrokuje klimatske promene.

Njuskejlovom reaktoru neće biti potrebni masivni tornjevi za hlađenje ili široke sigurnosne zone. Može se izgraditi u fabrici i otpremiti na bilo koju lokaciju, bez obzira koliko je udaljena. Opsežne simulacije pokazuju da može da podnese gotovo bilo koje hitno stanje bez pada sistema. Jedan od razloga je što, u odnosu na postojeće reaktore, koristi tek delić njihove potrošnje nuklearnog goriva, a i zapreminski, čini tek delić njihove veličine. Ceo je 20 metara visok i 3 metra širok.

Ovo je dobra vest za planetu čija je klima u krizi. Ovaj mali modularni reaktor tehnički je rešen tako da omogućava spajanje nekoliko reaktora u jednu celinu. U slučaju da je potrebna mala količina energije, može se instalirati samo nekoliko modula. Ako je potrebno opskrbiti raštrkanu gradsku teritoriju, uključi se još nekoliko. Budući da su mali, ovi reaktori mogu se masovno proizvoditi i dostavljati na bilo koje mesto u nekoliko komada. Možda je najvažnije to što mali modularni reaktori mogu iskoristiti nekoliko mehanizama hlađenja i sigurnosti koji nisu dostupni njihovoj velikoj braći, a sve to garantuje da neće postati sledeći Černobilj.

Hose Rejes, suosnivač i glavni tehnički direktor Nuskejla ističe da su mali reaktori sigurniji delimično i zbog toga što su dovoljno mali da mogu biti smešteni u podzemnim bazenima s vodom. Ako reaktor procuri, toplota može polako da se širi u bazen. To takođe znači da se reaktori mogu graditi bliže mestima na kojima je potrebna njihova snaga, bez sigurnosnog tampona od 16 km, koji konvencionalno postrojenje mora imati.

Mali modularni reaktori možda su prve sitne nuklearne elektrane koje bi se plasirale na američku mrežu, ali neće biti poslednje. Ministarstvo energetike zainteresovano je i za mikroreaktore, nuklearnu elektranu tipa „uključi i koristi“ koja obično proizvodi manje od 50 megavata. Dok su mali modularni reaktori bolje prilagođeni industrijskim procesima i drugim velikim opterećenjima snage, mikroreaktori su idealni za manje potrebe kao što su napajanje udaljene vojne baze osvetljenje u izolovanoj zajednici na Aljasci. Ali u budućnosti bi mogli služiti i kao stalni izvor energije bez emisija štetnih gasova u gradovima.

Izvor:  https://www.wired.com/story/the-next-nuclear-plants-will-be-small-svelte-and-safer/