28. Oktobra 2020.
GENERALNI DIREКTOR MAAE GROSI UPOZORAVA NA OPASNOSTI PO ZDRAVLJE USLED ZAКASNELOG LEČENJA КANCERA TOКOM PANDEMIJE

Generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (MAAE), Rafael Marijano Grosi, je upozorio danas kako globalna pandemija COVID-19 otežava vodećim zdravstvenim ustanovama dijagnostiku i lečenje hroničnih zdravstvenih problema kao što su kancer i oboljenja srca, te tako izlaže mnogobrojne živote riziku, naročito kada je reč o nepripremljenim i nedovoljno opremljenim zemljama sa malim primanjima.

Govoreći na panelu Svetskog zdravstvenog samita u Berlinu, generalni direktor Grosi je izjavio kako ispitivanje o uticaju pandemije na nuklearnu medicinu koje je sprovela MAAE ukazuje na zabrinjavajuće trendove. „Dijagnostičke procedure su u proseku upola manje u 72 zemlje učesnice ispitivanja,“ rekao je Grosi.

MAAE pomaže zemljama u primeni nuklearne i radijacione medicine u otkrivanju i lečenju kancera, ali i u kontroli oboljenja srca, kao i neurohirurških i bubrežnih poremećaja, između ostalog.

Iako borba sa COVID-19 virusom ostaje prioritet na globalnom nivou, nezarazne bolesti, kao što je kancer, i dalje pogađaju milione ljudi, a njihova učestalost nastavlja da raste. „Službe koje rade na ranom otkrivanju i lečenju takvih bolesti ne smeju da stanu,“ rekao je Grosi i dodao kako će se nastaviti napori u pravcu sprečavanja eskalacije postojeće situacije.

Ovo ispitivanje MAAE, koje je sprovedeno u aprilu i maju, te objavljeno u izdanju o nuklearnoj medicini, pokazuje kako se pandemija odrazila na ustanove nuklearne medicine i u bogatim i u siromašnijim zemljama, sa prosečnim padom od 54% u dijagnostičim procedurama u 434 svetska medicinska centra koja su učestvovala u ispitivanju.

U ispitivanju je primećeno kako je smanjenje medicinskog osoblja zbog pandemije, kao i izbegavanje pacijenata da posećuju klinike zbog straha od rizika da dobiju COVID-19 verovatno doprinelo opadanju u broju procedura na globalnom nivou.

Prema nalazima ispitivanja, upotreba PET/CT skenera za utvrđivanje lokacije i širenja tumora se smanjila za 36%. Broj procedura kojima se otkriva prisustvo ćelija raka u limfnim čvorovima – što je obično primarno mesto na kojem se rak širi – je opao za 45%. Učestalost procedura medicinskog skeniranja za otkrivanje oboljenja štitne žlezde je manji za dve trećine, a u slučaju skenova pluća i kostiju, ovaj broj se prepolovio.

Ono što je naročito upečatljivo je pad broja studija o kardiovaskularnim oboljenjima za 65%, što ukazuje na to da pacijenti odlažu pravovremenu medicinsku negu koja je od presudnog značaja za preživljavanje.

„Nalazi ispitivanja koje je sprovela MAAE ukazuju na zabrinjavajuće posledice po lečenje pacijenata, naročito ako se uzme u obzir činjenica da kasno otkrivanje i intervencija mogu, inače izlečive bolesti, da pretvore u one koje su neizlečive,“ dodao je Grosi.

Ispitivanje pokazuje da je narušena i dostupnost ključnih medicinskih izotopa, i to uglavnom usled zatvaranja zemalja i restrikcija u transportnim uslugama širom sveta. Nedovoljne zalihe 99mTc/99Mo generatora, odnosno uređaja koji se koriste za izdvajanje izotopa koji se najčešće koriste u nuklearnoj medicini je najteže pogodila zemlje Južne Amerike, a potom i zemlje Azije i Afrike.

MAAE planira da sprovede i drugo ispitivanje kako bi se ocenila situacija nakon prvih SARS-CoV-2 slučajeva prijavljenih u decembru 2019. godine. „Nažalost i dalje očekujemo probleme u sprovođenju dijagnostičkih procedura, što će se dodatno odraziti na regionalne razlike kako se pandemija nastavlja,“ rekla je Dijana Paez, jedna od vodećih naučnika u ovom ispitivanju i šef odseka Nuklearne medicine i dijagnostičkog skeniranja pri MAAE. „Ovakva ispitivanja mogu da nam posluže kao smernice u pružanju strateške podrške  zemljama tokom ovog izazovnog perioda.“

MAAE je tokom pandemije pripremila tehničke smernice departmanima nuklearne medicine kako bi oni nastavili da pružaju svoje usluge i tokom COVID-19 pandemije. „Ovaj dokument daje informacije lekarima za svođenje rizika od COVID-19 infekcije među pacijentima, zaposlenima i stanovništvom na minimum“, rekla je Paez. MAAE je zdravstvenim profesionalcima širom sveta obezbedila i značajne resurse, koji uključuju i vebinare kojima je prisustvovalo više od 2400 učesnika iz preko 110 Zemalja članica.

 Pre nego što se pandemija proširila na čitav svet, pristup nuklearnoj i radijacionoj medicini u mnogobrojnim zemljama sa niskim i srednjim prihodima je bila ograničena. „Jedna od četiri zemlje nema pristup radioterapiji, a čak 26 država u Africi nemaju nijedan radioterapijski uređaj. Reakcija Grosija na Svetskom zdravstvenom samitu, kojem su prisustvovali i Fernando Ruiz Gomez, ministar zdravlja Кolumbije, kao i drugi istaknuti predstavnici iz privatnog sektora i stručnjaci kliničke medicine, je bila da je ovaj podatak je skandalozan. „Radioterpija je ekonomičan vid lečenja brojnih oblika kancera. Sklapanjem odgovarajućih partnerstava možemo da doprinesemo poboljšanju postojeće situacije,“ zaključio je Grosi.

Izvor:https://www.iaea.org/newscenter/pressreleases/iaea-director-general-grossi-warns-about-health-impact-of-delayed-cancer-care-during-pandemic