Izaberite stranicu
22. април 2021.
Пријава за онлајн конференцију „Нуклеарна сигурност данас: Чернобиљ – 35 година после“

Поводом тридесетпетогодишњице од нуклеарног акцидента у Чернобиљу, једног од најзначајнијих акцидената у историји човечанства који је значајно утицао на нуклеарну енергетику и сигурност у свету, Директорат за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије (СРБАТОМ) 26. априла организује онлајн конференцију „Нуклеарна сигурност данас: Чернобиљ – 35 година после“.

Циљ догађаја је упознавање шире јавности са самим акцидентом, а говориће се и о ублажавању његових последица, декомисији нуклеарне електране, санацији и ремедијацији њене локације као и о реакцијама у Србији и свету на овај нуклеарни акцидент.

Конференцију ће отворити директор СРБАТОМ-а Слађан Велинов и амбасадор Украјине у Републици Србији Њ. Е. Олександр Александрович (Nj. E. Oleksandr Aleksandrovič).

Агенду можете погледати на линку, а за праћење конференције можете се регистровати путем линка.

Акцидент на четвртом блоку нуклеарне електране у Чернобиљу 26. априла 1986. године класификован је од стране Међународне агенције за атомску енергију као догађај највишег нивоа на Међународној скали нуклеарних догађаја.

Последице нуклеарног акцидента су се осетиле практично на целој северној хемисфери. Специфичност начина на који је радиоактивност ослобођена довела је до широког распростирања радиоактивних материја кроз северну хемисферу, углавном кроз Европу. Активност преношена многим радиоактивним облацима мерена је не само у северној и јужној Европи, већ и у Канади, Јапану и САД. Главни путеви деловања на човека испољили су се кроз спољашње озрачивање радионуклидима из ваздуха и тла, и унутрашнје озрачивање које је последица конзумирања контаминиране хране и воде.

ПОСЛЕДИЦЕ АКЦИДЕНТА У СРБИЈИ

Удаљеност Чернобиља, обим акцидента као и временски услови довели су до тога да се у нашој животној средини појаве цезијум, стронцијум и други радиоактивни елемнти који су доспели у атмосферу као последица акцидента. И данас, 35 година после, цезијум се и даље може пронаћи у нашој животној средини али је његова активност веома ниска и не угрожава здравље људи и животну средину.