13. Septembra 2020.
Izazov – Novi polimeri u medicinskim uređajima

Kako bi unapredila opšte razumevanje uticaja jonizujućeg zračenja na polimerne materijale koji se obično koriste u medicinskim uređajima, Međunarodna agencija za atomsku energiju (MAAE) pokrenula je novi koordinirani istraživački projekat (Coordinated Research Project – CRP).

Polimeri su rasprostranjeni u zdravstvenim proizvodima, zbog svoje prilagodljivosti i ekonomskih prednosti, uključujući malu težinu i sposobnost da izdrže procese sterilizacije. Oko 50% svih medicinskih uređaja na bazi polimera za jednokratnu upotrebu, proizvedenih širom sveta, sterilizovano je jonizujućim zračenjem iz dva glavna izvora – radioizotopom kobalta-60 (gama zračenje) ili elektronskim akceleratorom, koristeći elektronski snop ili ređe, rendgenske zrake. Iako su navedeni načini zračenja prepoznati u važećim ISO standardima, gama zračenje dominira na tržištu radijacione sterilizacije, a metode sterilizacije zasnovane na akceleratorima koriste se samo za oko 10% proizvoda.

Postoji više razloga za istorijski nedovoljnu upotrebu akceleratorskih tehnologija za sterilizaciju, a jedan od njih je i nepoznavanje uticaja radijacije elektronskih snopova ili rentgenskih zraka na polimere. Međutim, interesovanje za sterilizaciju zasnovanu na akceleratorima raste. Ovaj projekat će pomoći da se bolje razumeju mehanizmi koji su u osnovi efekata ozračivanja polimera gama, rentgenskim ili elektronskim snopovima. Pouzdani podaci o uticaju zračenja na polimere mogu pomoći poboljšanju zakonodavnog okvira i standarda koji se odnose na unapređenje korišćenja sterilizacije medicinskih proizvoda i uređaja zasnovanih na akceleratorima. Proširenje metoda radijacione sterilizacije imaće usputnu korist usklađenu sa ciljevima održivog razvoja prema definiciji Ujedinjenih nacija.

Primarni cilj ovog projekta (CRP) je da istraži efekte zračenja na polimernim materijalima koji se obično koriste u medicinskim uređajima upoređujući zračenje gama, rendgenskih zraka i elektronskog snopa.

Fokus projekta će biti na polimerima koji se obično koriste u medicinskoj industriji, kao što su polietilen niske gustine, polipropilen, termoplastični elastomeri, politetrafluoroetilen i drugi. Eksperimentalnаi dizajn студија studije treba da uzme u obzir uslove ozračivanja, prvenstveno ukupnu dozu i njenu konstantu, brzinu, temperaturu, i samo okruženje tokom ozračivanja (normalno ili je bez prisustva kiseonika), dok karakterizacija ozračenih uzoraka treba da obuhvati bar jedno od sledećih područja:

• Fizičku i hemijsku analizu,

• Studije biokompatibilnosti,

• Studije starenja,

• Studije funkcionalnosti.

Predlozi projekata su dobrodošli kako od strane eksperimentalnih istraživačkih grupa, tako i od strane teorijskih (modelovanje) istraživačkih grupa, a posebno se ohrabruje saradnja sa MAAE centrima.

Svi zainteresovani za eventualno prijavljivanje predloga projekta (do 30. novembra 2020.) mogu upotrebiti link izvora teksta na kraju ove strane.

Izvor:  https://www.iaea.org/newscenter/news/new-crp-radiation-effects-on-polymer-materials-commonly-used-in-medical-devices-f23035