Izaberite stranicu
18. септембар 2019.
Говор шефа делегације Републике Србије на 63. Генералној конференцији МААЕ

У име делегације Републике Србије данас је на Генералној конференцији говорила Роксанда Нинчић шеф сталне мисије Србије при ОЕБС-у и другим међународним организацијама у Бечу. Она је на почетку свог излагања, изразила жаљење због прераног одласка недавно преминулог генералног директора Међународне агенције за атомску енергију (МААЕ), Јукија Амана и истакла да Република Србија високо цени резултате рада МААЕ под његовим вођством.

„Својим изузетним личним и стручним квалитетима, врхунским професионализмом и преданошћу раду, он нам је оставио обавезу да и у будућем периоду доприносимо даљем снажном јачању репутације МААЕ, како је то он чинио“, казала је Роксанда Нинчић.

Г-ђа Нинчић је потсетила да се Република Србија у потпуности придружује Изјави Европске уније и истакла глобални значај активности МААЕ и важност коју наша земља придаје сарадњи са овом институцијом.

Поново потврђујући своју недвосмислену, трајну и чврсту посвећеност основним принципима и циљевима МААЕ у правцу безбедног и сигурног коришћења нуклеарне енергије у мирнодопске сврхе, она је рекла:

„Наша земља ће, у вези са тим, наставити да подржава све програме и напоре МААЕ у процесу јачања и унапређења ефективне примене гарантија, у складу са Уговором о неширењу нуклеарног оружја. Република Србија поклања велику пажњу универзалном јачању режима непролиферације и у вези са тим, желим да нагласим да је Република Србија, у протеклих годину дана поднела МААЕ иницијалну декларацију по Додатном протоколу уз Споразум о примени гарантија, уз Уговор о неширењу нуклеарног оружја, чиме је доследно испунила све преузете обавезе у том смислу. На тај начин је Република Србија јасно истакла велики значај који придаје одлучном и бескомромисном супротстављању свим претњама нуклеарним тероризмом. Србија ће наставити да истиче значај нуклеарне безбедности и свих активности усмерених ка подизању свести о томе. Уверавам вас да ће Република Србија и даље пружати снажну подршку глобалним напорима међународне заједнице, усмереним на јачање ефикасних механизама у борби против недозвољене трговине нуклеарним материјалима и другим изворима зрачења, кроз унапређење режима њихове физичке заштите и стављање под контролу напуштених извора зрачења.“

Роксанда Нинчић је обећала да ће наша земља наставити да подржава све програме и напоре МААЕ у процесу јачања и унапређења ефективне примене гарантија, у складу са Уговором о неширењу нуклеарног оружја, као и да ће остати снажно привржена даљем јачању националног правног и регулаторног оквира у области радијационе и нуклеарне сигурности и безбедности, у складу са међународним стандардима и правом Европске уније. Она је додала, да је Република Србија снажно привржена даљем јачању националног правног и регулаторног оквира у области радијационе и нуклеарне сигурности и безбедности, у складу са међународним стандардима и правом Европске уније.

Роксанда Нинчић је са задовољством истакла да је у децембру 2018. године у Републици Србији ступио на снагу Закон о радијационој и нуклеарној сигурности и безбедности, којим се обезбеђују услови за остваривање вишег нивоа заштите појединаца и становништва од штетног утицаја јонизујућег зрачења, заштите и унапређења животне средине, производње, промета и превоза радиоактивних материја, као и услови за сигурно и безбедно обављање радијационих и нуклеарних делатности и активности и вршење послова заштите од зрачења на територији Републике Србије. Она је казала, да су доношењем овог закона створене претпоставке за напредак у хармонизацији националног законодавства са прописима Европске уније и поступање у складу са свим релевантним међународним конвенцијама закљученим под окриљем МААЕ.

„Законом је, такође, основан Директорат за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије, као независно регулаторно тело, са стабилним изворима финансирања и довољним стручним и административним капацитетима, које по први пут обједињује све регулаторне послове, укључујући и инспекцијски надзор, у домену радијационе и нуклеарне сигурности и безбедности“, рекла је Г-ђа Нинчић.

Она је искористила прилику да се захвали на изузетно квалитетном доприносу Службе за правне послове МААЕ, на припреми текста Закона.

„Република Србија ће и даље наставити да примењује Кодекс о сигурности и безбедности радиоактивних извора и Смернице о увозу и извозу радиоактивних извора, због изузетног значаја ових докумената МААЕ за унапређење сигурности и безбедности извора зрачења“, казала је Роксанда Нинчић.

Она је истакла значај и важност коју Република Србија придаје техничкој помоћи коју прима од МААЕ, „Ова помоћ је од изузетног, суштинског значаја у постизању вишег нивоа нуклеарне сигурности и безбедности, у испуњавању захтева и стандарда МААЕ за бољу контролу и употребу нуклеарне енергије, као и за одрживи развоја нашег друштва у целини. Посебно истичем континуирану подршку мојој земљи за активности у области унапређења законодавног и правног оквира, функција регулаторног тела, даљим активностима на плану сигурног управљања радиоактивним отпадом и сродним активностима, као и на питањима из области здравља људи. Са тим у вези, истичем да су у Републици Србији, тренутно у току активности у оквиру више националних, регионалних и међурегионалног пројеката. Иако је и даље основни вид техничке сарадње Републике Србије са МААЕ примање помоћи, у смислу јачања људских ресурса кроз различите радионице и тренинг курсеве, стручне и студијске посете, као и долазак експертских мисија, и у смислу јачања капацитета кроз набавку различите опреме – медицинско-дијагностичке или терапијске, али и мерне и контролне опреме у другим областима примене зрачења, приметан је тренд све већег броја експерата који из Републике Србије одлазе у мисије у друге земље, или наших институција које, због експертизе којом располажу, постају домаћини иностраних студијских и стручних посета. Такође расте и број међународних скупова ТС МААЕ за које је Република Србија земља домаћин“.

Она је нагласила да Република Србија пружа своју пуну подршку Годишњем извештају МААЕ за 2018. годину, као и програмима и буџету за 2020. годину и обећала да ће Република Србија доследно наставити да пружа своју пуну подршку раду МААЕ и Секретаријата и да остаје посвећена темељним принципима и циљевима МААЕ у правцу сигурног и безбедног коришћења нуклеарне енергије.